تاریخ انتشاريکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰
کد مطلب : ۳۹۸۶۷۳
آیین رونمایی از کتاب «خونه دوماد» و اکران خصوصی فیلم کوتاه «گنج» اثر رسول امیری –نویسنده و شاعر دارابی- برگزار شد.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ،آیین رونمایی از کتاب «خونه دوماد» و اکران خصوصی فیلم کوتاه «گنج» اثر رسول امیری، خواننده و شاعر و گوینده از خطه فورگ پیش‌ازظهر در دانشگاه پیام نور داراب برگزار شد.
خونه دوماد سومین اثر این نویسنده با نگاهی به آداب و رسوم مراسم عروسی در منطقه فورگ نگاشته شده است.
امیری پیش از این دو اثر مکتوب دیگر با عنوان «کاش اثر انگشتمان یکی بود» و «خواب‌هایی که در بیداری دیده‌ام» نگاشته و منتشر کرده است.
فیلم کوتاه گنج نیز با محوریت ارزش کتاب و مطالعه، دومین اثر تصویری این هنرمند به شمار می‌رود.
رسول امیری که رئیس شورای شهر دوبرجی مرکز بخش فورگ نیز هست، حضوری فعال و شاخص در محافل فرهنگی و ادبی شهرستان دارد و از نام‌آوران این عرصه شناخته می‌شود.
ذات شاعرانگی در آثار این هنرمند و شیوایی و رسایی آثار او به ارتباط و تعاملی مستمر با مخاطبان منجر شده و از رسول امیری چهره‌ای همگرا با مردم و زادگاهش ساخته است.
شعرخوانی شاعران برجسته استان فارس از جمله بهرام بهرامیان از شیراز همچنین اجرای بخشهایی از کتاب خونه دوماد با نوازندگی سازهای محلی از سوی نوازندگان بومی منطقه فورگ قسمتهای دیگر این مراسم را تشکیل داد.
رئیس دانشگاه پیام نور داراب در این مراسم با اشاره به حفظ ارزشهای زیست بوم سنتی گفت: بشر امروز تجربه زیست‌بوم سنتی و زیست‌بوم مدرن را دارد اما آیا این تغییر روش زندگی را آگاهانه پیش گرفته یا گاهی دلتنگ گذشته و سنت‌های دیرین می‌شود.
فولادی ادامه داد: دیده و شنیده‌ایم که زندگی سنتی همراه با نارسایی‌، فقر و کمبودهایی بوده و از این جهت تکمیل امکانات و تجهیزات در زندگی مدرن اتفاق خوبی است اما انسان مدرن اندک اندک گمشده‌ها را به یاد می‌آورد و برای صفا و صمیمیت قدیمی دلتنگ می‌شود.
وی با اشاره به اهمیت پژوهش‌های بومی و فرهنگ فولکلور بیان کرد: توجه به پژوهش‌های بومی و ادبیات سنتی 170 سال پیش در فرانسه آغاز شد و در کشور ما نیز نخستین بار صادق هدایت و پس از آن محمدعلی جمالزاده این دغدغه را داشتند و به تدوین آداب و سنن گذشتگان پرداختند.
رئیس دانشگاه پیام نور داراب خاطرنشان کرد: در زمان فعلی نیز رفتن به سمت زیست‌بوم سنتی رونق بسیاری یافته به طوری که توریست‌های اروپایی در سفر کشورمان به جای اقامت در هتل‌های لوکس به سراغ اقامتگاه های سنتی می‌روند.
فولادی با اشاره به اینکه اکنون هویت انسان مدرن کمرنگ شده و نمی داند متعلق به کجاست، افزود: امروز انسان به عقلانیت پسامدرن دست یافته و می‌تواند با بررسی مزایا و معایب زندگی مدرن، به گزینش پرداخته و خلاهای عاطفی خود را در زندگی سنتی جستجو کند.
وی با بررسی اجمالی کتاب خونه دوماد و اظهار امیدواری از پردازش فرهنگ بومی در این اثر مکتوب گفت: کتاب خونه دوماد در ده بخش تنظیم شده و اثر خوش پرداختی است که صفحه‌آرایی و ویرایشی بی‌نقص دارد.
رئیس دانشگاه پیام نور داراب بابیان اینکه رسول امیری در قالب پژوهش، از دل مردم حرف می‌زند و بابیانی وارسته خود را در قالبی تنگ محدود نمی‌کند، اضافه کرد: این در حالی است که قالب پژوهش خشک است و به همین جهت افراد کمتر به سراغ آن می‌روند اما هنگامی که پژوهش با روح ، روان و تخیل آمیخته شود لذتبخش می شود
فولادی گفت: خوشحالم که مجموعه یاران کتاب ۵۰ جلد از این کتاب را خریداری کرده و دانشگاه پیام نور نیز ۵۰ جلد دیگر خریداری می‌کند چرا که با خرید کتاب می‌توان به حمایت از کتاب و تشویق نویسنده پرداخت.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
محسن
کتابی بسیار جذاب وخواندنی
حمله به افکار و اراده ها؛ نسل چهارم جنگ‌ها!
مقصر بیکاری کیست، دولت یا شخص بیکار؟
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
آرزوی فرد در حال مرگ
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
نماینده‌ای در تراز شهید مدرس
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۹